معرفی سفیر
اخبار > دیدار قائم مقام وزارت امور خاجه با وزیر امور خارجه کوبا


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار قائم مقام وزارت امور خاجه با وزیر امور خارجه کوبا

  مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه  و فرستاده ویژه رییس جمهور اسلامی ایران طی سفر به کوبا، روز چهارشنبه 6 تیر 1397 در دیدار با برونو رودریگز پاریا وزیر امور خارجه کوبا شرایط بین المللی حال حاضر برای کشورهای مستقل و پیشرو را از هرزمان دیگر سخت تر ارزیابی و  یکجانبه گرایی افراطی در پیش گرفته شده توسط دولت امریکا را عاملی برای اثبات حقانیت مبارزات دولت های پیشرو و مستقل علیه زیاده خواهی و سلطه طلبی آمریکا عنوان نمود.

قائم مقام وزیر امور خارجه با اشاره به خروج یکجانبه امریکا از برجام این اقدام را در کنار صحنه گردانی نتانیاهو و رفتار افراطی و ناصواب برخی سران مرتجع منطقه  جهت تشجیع دولت امریکا در تشدید هرچه بیشتر اتخاذ مواضع و اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را خطر آفرین برای صلح و امنیت جهانی ارزیابی نمود.  وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در رعایت تعهدات خود مطابق با برجام از هیچ اقدامی فروگذار نکرده اضافه داشت که  متاسفانه تاکنون طرف های باقی مانده در برجام در عین صدور پیامهای سیاسی در حمایت از برجام، گام عملی و ملموس برای تامین منافع ایران بر نداشته اند.   امیدواریم هرچه سریعتر به راه حل های عملی معنادار برای تامین منافع و مطالبات مشروع ایران دست پیدا کنیم . باید توجه داشت که بی تحرکی و یا کندی مذاکرات می تواند تداوم اجرای برجام را با خطر جدی روبرو سازد.     

وزیر امور خارجه کوبا  ضمن تایید مواضع اصولی کشورمان در خصوص برجام و محکومیت خروج یکجانبه امریکا از برجام، پایبندی به توافقات بین المللی را یک عنصر ضروری در جامعه بین الملل عنوان و تاکید داشت که دولتها نمی توانند بر اساس سلایق خود توافقات بین المللی را زیر سئوال ببرند.

در این دیدار همچنین فرستاده کشورمان ضمن قدردانی از مواضع کوبا در حمایت از موضع بحق جمهوری اسلامی ایران در زمینه برجام، بر ضرورت تلاش جمعی در سطح جامعه جهانی جهت مقابله با رویکرد  مخرب یکجانبه گرایی افراطی آمریکا تاکید نمود.

گفتنی است علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان با همتای کوبایی خود نیز دیدار و در خصوص مسائل مورد علاقه دو کشور گفتگو وتبادل نظر نمود.  


١٨:٣٦ - 1397/04/06    /    شماره : ٥٢٢٩٠٥    /    تعداد نمایش : ١٠٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر