معرفی سفیر
اخبار > مصاحبه معاون رئیس جمهور ایران با رسانه های کوبا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه معاون رئیس جمهور ایران با رسانه های کوبا

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

عصر روز شنبه، در پایان سفر حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری؛ معاون حقوقی و فرستاده ویژه رئیس جمهور که برای شرکت در مراسم یادبود درگذشت رهبر تاریخ ساز انقلاب کوبا؛ فیدل کاسترو، به این کشور سفر کرده، تلویزیون سراسری کوبا و نیز روزنامه گرانما، پرتراژترین روزنامه این کشور و ارگان اطلاع رسانی حزب کمونیست کوبا، طی مصاحبه ای با ایشان، درخصوص برنامه های این سفر گفتگو کردند.   

مقام عالی رتبه کشورمان در این مصاحبه، که ساعاتی قبل از عزیمت به فرودگاه انجام گرفت، ابتدا درخصوص آشنایی انقلابیون ایران با اهداف و اندیشه های فیدل کاسترو صحبت کرد. سپس به ذکر برخی مشترکات دو انقلاب ایران و کوبا پرداخت و از جمله، به ضد ظلم و سلطه گری، برخورداری از رهبری هوشمندانه، اتکای به قدرت و مشارکت مردمی، و مواجهه با آسیب های مشترک، در هردو انقلاب اشاره، و تاکید کرد که هردو ملت با استقامت و پایداری، به دستآوردهای ارزشمندی رسیدند. ایشان در پاسخ به سوال دیگری، محورهای دستور كار خود را در سفر به هاوانا تشریح کرد. ارزیابی وضعيت روابط و همكاري‌هاي سياسي تهران و هاوانا، پرسش دیگر خبرنگاران بود و در پایان، معاون رئیس جمهور کشورمان، پاسخگوی سوالی درباره تاثير برقراری روابط كوبا با امريكا بر روابط ميان ايران و كوبا بود.

در انتهای این مصاحبه تلویزیونی و مطبوعاتی، حجت الاسلام انصاری، از دولت کوبا بخاطر میهمان نوازی خود طی روزهای گذشته، صمیمانه قدردانی، و ابراز کرد که جوانان کوبا، راه رهبران بزرگ تاریخ خود، همچون خوزه مارتی و فیدل کاسترو را با قاطعیت و وفاداری، ادامه خواهند داد.

پوشش تلویزیونی این مصاحبه، در ساعت 21:30 و در قالب بخش خبری ویژه تلویزیون سراسری کوبا پخش شد که با توجه به همزمانی آن با پخش مستقیم مراسم یادبود فرمانده فیدل و سخنرانی رئیس جمهور؛ رائول کاسترو، در شهر سانتیاگو د کوبا- محل خاکسپاری فرمانده فیدل- پربیننده ترین ساعت تلویزیون محسوب می شد. در این رپرتاژ خبری علاوه بر صحبت های حجت الاسلام انصاری، صحنه هایی از مبارزات انقلابیون در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نقش کلیدی امام خمینی (ره) در هدایت جریان های مبارزاتی، پخش شد، که بر نقش رهبری، بعنوان یکی از مشترکات هردو انقلاب ایران و کوبا، صحه می گذارد.  

گفتنی است پیش از این، سخنرانی معاون رئیس جمهور کشورمان در مراسم بزرگدشت فیدل کاسترو، بطور مستقیم توسط تلویزیون کوبا و شبکه های رسانه ای بین المللی، پوشش داده شده بود و انعکاس گسترده ای در کوبا و کشورهای منطقه داشت. متقابلاً، مقامات عالی رتبه دولت و حزب کمونیست کوبا و نیز دکتر کاسترو، فرزند ارشد فرمانده فیدل، طی ملاقات های جداگانه، از حضور و سخنرانی نماینده ویژه رئیس جمهور کشورمان در مراسم روز سه شنبه گذشته، قدردانی کردند.

 


٢١:٤٧ - 1395/09/13    /    شماره : ٤٢٨٦٠٨    /    تعداد نمایش : ١٢٢خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر