معرفی سفیر
اخبار > ملاقات معاونان روسای جمهور ایران و کوبا در هاوانا


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات معاونان روسای جمهور ایران و کوبا در هاوانا

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری؛ معاون حقوقی و فرستاده ویژه رئیس جمهور کشورمان، که برای شرکت در اجتماع عظیم مردمی به احترام درگذشت رهبر تاریخ ساز انقلاب کوبا، به این کشور سفر کرده است، صبح پنجشنبه، در کاخ انقلاب کوبا، با آقای سالوادور والدس مسا؛ معاون رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

معاون رئیس جمهور کوبا در ابتدای این دیدار صمیمانه، از طرف دولت و ملت کوبا، از پیام جناب آقای دکتر روحانی به مناسبت درگذشت فرمانده فیدل، تشکر کرد و این پیام و همینطور سخنرانی روز گذشته مقام ایرانی در مراسم یادبود را "نشانه علاقه مردم و دولت ایران" دانست و از طرف آقای رائول کاسترو، رئیس جمهور، مجدداً از حجت الاسلام انصاری قدردانی نمود.

مقام کوبایی با اشاره به بخشی از سخنرانی روز گذشته حجت الاسلام انصاری، گفت: " پس از انقلاب اسلامی 1357 ایران، هر دو کشورهای انقلابی هستیم که در راه استقلال و حاکمیت خود مبارزه می کنیم و این، از مشترکات ما است. طی این سال ها، روی حمایت ایران، خصوصا در عرصه بین المللی و علیه تحریم آمریکا حساب کرده ایم".

مقام ارشد کوبایی که سال 1383 بعنوان وزیر کار کوبا به ایران سفر کرده و از نزدیک با دست آوردها و قابلیت های صنعتی کشور در آن زمان آشنا شده بود، درخصوص روند تحولات کشورمان گفت: "باعث افتخار است که ایران طی همه این سالها، سختی ها را پشت سر گذارده و الان کشوری موفق است. امضای توافق هسته ای میان ج.ا.یران و گروه 1+5 فرصت دیگری برای ایران است تا همه فشارها را پشت سر بگذارد".

وی همچنین با اشاره به روند بروزرسانی مدل اجتماعی و اقتصادی کوبا، گفت: " فیدل، پرسنل خود را بخوبی آماده ساخته تا انقلاب سوسیالیستی بروز شده کوبا را ادامه دهد. اما بر اساس اصول انقلابی خود، هیچ امتیازی به دشمن نمی دهیم و انسجام خود را با کشورهایی که همبستگی نشان دهند، ادامه خواهیم داد".

حجت الاسلام انصاری نیز در ابتدای این دیدار، مجدداً مراتب همدردی دولت و ملت ایران را با مردم و دولت کوبا، به خاطر درگذشت رهبر تاریخ ساز انقلاب کوبا، فرمانده فیدل کاسترو، ابراز نمود.

مقام عالی رتبه کشورمان، روند انقلاب اسلامی ایران و حضور خود در جریان مبارزات، آشنایی انقلابیون ایران با افکار و مبارزات فیدل کاسترو و چه گوارا را خاطرنشان ساخت و آنرا الهام بخش خواند و گفت: "وجوه مشترک انقلاب ایران و کوبا از جهت مبارزه با استعمار و سلطه گری آمریکا، موجب شد فاصله جغرافیایی زیاد میان دوکشور، اصلاً دیده نشود".

ایشان همچنین درخصوص تجربه مشترک دوکشور در مواجهه با توطئه آمریکا، گفت: " با پیروزی انقلاب ایران، توطئه علیه انقلاب هم شروع شد و سعی کردند با طرح کودتا، مداخله، و بعد جنگ و تحریم های فلج کننده، مردم را به زانو دربیاورند. 37 سال است همه این سختی ها را پشت سر گذاشته ایم و امروز، کشوری امن و پیشرفته در منطقه خاورمیانه هستیم. همانطور که شما هم مقاومت کرده اید و کشور و ملت خود را ساخته اید".

نماینده ویژه رئیس جمهور در پایان، مجددا دعوت دکتر روحانی از رئیس جمهور کوبا برای سفر به ایران را خاطرنشان ساخت و ابراز امیدواری کرد که در آن سفر، مجددا میزبان آقای والدس مسا در ایران باشیم.دانلود فايل : 04.jpg ( 21KB )


٢١:٤٢ - 1395/09/11    /    شماره : ٤٢٨٦٠٥    /    تعداد نمایش : ٩٨خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر