معرفی سفیر
اخبار > ملاقات دکتر روحانی با رئیس جمهور کوبا


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات دکتر روحانی با رئیس جمهور کوبا

حسن روحانی در فرودگاه هاوانا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: ما در این سفر در ملاقات با مقام‌های ارشد کوبا درباره راه‌های توسعه روابط دو کشور در همه حوزه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی، علمی و فناوری گفتگو خواهیم کرد. ایشان با اشاره به برگزاری اجلاس سران دولتهای عضو جنبش عدم تعهد در ونزوئلا، گفت: جلسه بسیار خوبی بود و تمامی نکات در بیانیه تصویب و نظرات جمهوری اسلامی ایران و فعالیت 4 ساله دوره ریاست تهران در قالب سخنرانی در اجلاس تبیین شد. همچنین در حاشیه نشست اجلاس سران غیرمتعهدها چندین ملاقات نیز با سران کشورهای شرکت‌کننده انجام شد.

دکتر روحانی، عصر دوشنبه در مراسمی رسمی در کاخ انقلاب، مورد استقبال آقای رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا قرار گرفت. در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و کوبا، روسای جمهور دو کشور هیأت‌های عالی‌رتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند.

دکتر روحانی و آقای رائول کاسترو پس از استقبال رسمی، وارد مذاکرات دو جانبه شدند. دو مقام در این گفتگو ضمن اشاره به فرازهای مهم تاریخ انقلاب و مقاومت ملتهای خود، برضرورت تقویت همکاری در عرصه های دو و چند جانبه تاکید کردند.

آقای رائول کاسترو، رییس جمهوری کوبا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر رییس جمهوری ایران به هاوانا گفت: افتخار می کنیم که شریک ثابت قدم شما هستیم و هیچکس نمی تواند توسعه روابط کوبا و ایران را متوقف کند.

رییس جمهوری کوبا با بیان اینکه ایجاد جنگ، آشوب و منازعه در جهان، کاسبی سودآوری برای برخی قدرتها شده است، اظهار داشت: جنون و جنگ افروزی، اندیشه برخی قدرتها را احاطه کرده است. وی همچنین ضرورت توسعه همکاری های ایران و کوبا در همه زمینه ها را مورد تاکید قرار داد.

دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت همکاری کشورهای مستقل در حوزه علم و فناوری گفت: ایران و کوبا باید سطح همکاری های خود را در عرصه فناوری های نوین از جمله نانو و بیوتکنولوژی ارتقاء بخشند و این نوع همکاری ها می تواند قدرت کشورهای مستقل را در برابر سلطه جویان ارتقاء ببخشد.

رییس جمهوری همچنین فعال کردن بیش از پیش کمیسیون اقتصادی دو کشور با هدف پیگیری توافقات و تعمیق روابط اقتصادی را ضروری خواند.

پس از گفتگوهای دوجانبه و در ادامه این مراسم، یادداشت تفاهم همکاری های بهداشتی میان وزرای بهداشت دوکشور در حضور روسای جمهور امضا شد. علاوه بر آن و بطور جداگانه، در جریان این سفر چهار یادداشت تفاهم دیگر در زمینه های کشاورزی، بیوتکنولوژی و تولید واکسن، همینطور همکاری های بانکی میان مسئولان دوکشور امضا شد.

آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور کشورمان در پایان این سفر کوتاه و پرثمر، صبح روز سه شنبه هاوانا را به مقصد نیویورک برای شرکت در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی ملل متحد، ترک کرد.دانلود فايل : 2214942.jpg ( 58KB )


٢٣:٤٤ - 1395/07/01    /    شماره : ٤١٧٠٦٤    /    تعداد نمایش : ١٦٢خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر