معرفی سفیر
اقتصاد

تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کوبا از اوایل دهه 60 میلادی اثرات زیادی بر اقتصاد این کشور برجای گذارده است. بنابراذعان دولت کوبا، این تحریم تاکنون آسیب های زیادی را در زمینه های اقتصادی و اجتماعی بر مردم کوبا وارد نموده که معادل دلاری آن از سال 1960 تا 2015 به رقم بیش از 833 میلیارد دلار (براساس ارزش طلا) یا 121 میلیارد دلار (قیمت اسمی) بالغ می گردد. ضمن اینکه از دهه 90 میلادی فروپاشی شوروی سابق بر مشکلات این کشور افزوده است.

* تولید ناخالص داخلی:          82 میلیارد دلار (قیمت جاری - 2015)

* نرخ رشد تولید ناخالص داخلی: 4 درصد (سال 2015)

* صادرات کالا:                  بیش از 5 میلیارد دلار (سال 2014- آمار WTO).

* صادرات خدمات:              بیش از 12 میلیارد دلار (سال 2014- آمار WTO).

* مقاصد عمده صادرات:       ونزوئلا، اتحادیه اروپا، روسیه

* کالاهای عمده صادراتی:     شکر(43%)، معدنی (23%)، سیگار(12%)، شیلات(7%)

* واردات کالا:                  13 میلیارد دلار (سال 2014- آمار WTO).

* واردات خدمات:             2 ونیم میلیارد دلار (سال 2014- آمار WTO).

 

بیش از نصف درآمد کشور از طرق خدمات بهداشتی و جهانگردی حاصل می شود. بعلاوه، ارز ارسالی کوباییهای مقیم خارج (حدود 3 میلیارد دلار) و درآمد حاصل از توریسم (5/2 میلیارد دلار) از منابع مهم درآمد ارزی کشور هستند.

طرح بروزرسانی مدل اقتصادی و اجتماعی کوبا در ششمین اجلاس کنگره حزب کمونیست در سال 2011 به تصویب رسید. دولت کوبا براساس این برنامه تصمیم گرفته با تأکید بر حفظ اصول سیاسی سوسیالیسم، بصورت تدریجی اقدام به بروزرسانی مدل اقتصادی خود براساس تجربیات کشورهایی چون ویتنام، چین و روسیه نماید. ایجاد بخش غیردولتی، کاهشهزینههای دولت و یارانهها، افزایشدرآمدهای مالیاتی، اصلاح سیستم پولی، روزآمدسازی قانون کار و افزایش جذب سرمایههای خارجی از مهمترین محورهای برنامه اقتصادی کشور می باشد.

شورای وزرا هم درنشست 21 سپتامبر2013 خود برخی سیاست های جدید اقتصادی را به تصویب رسانده که تأسیس تعاونی های غیرکشاورزی، همچنین قانونی سازی 201 گروه از مشاغل خصوصی و خویش فرما؛ از جمله مصوبات دولت در این خصوص بوده است.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر