معرفی سفیر
بخش اقتصادي

 

 

مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کوبا در سایه روابط سیاسی از چشم انداز خوبی برخوردار است. همکاری ايران و کوبا عمدتاً در زمينه فن آوری دارویی و بیوتکنولوژی، کشاورزی، آموزشی و برخی زمینه های زیرساختی و صنعتی متمرکز است.

 طی دهه 1370 و 1380 کوبا از تأمین کنندگان اصلی شکر مورد نیاز کشورمان بود. در سال 1385 بانک توسعه صادرات ايران، یک خط اعتباری به ارزش ۲۰۰ ميليون يورو به کوبا اختصاص داد. طی این سال ها قرارداد فروش 500 دستگاه واگن مسافری توسط شرکت واگن پارس به طرف کوبایی، بازسازی کارخانه یخچالسازی و کارخانه آرد توسط پیمانکاران ایرانی نیز از جمله مهمترین همکاری های صنعتی دوطرف بوده است.

 داروسازی و بیوتکنولوژی از مهمترین زمینه های همکاری کشورمان با کوبا است. در سال 1374 قرارداد انتقال تكنولوژي ساخت واكسن هپاتيت B ميان انستيتو پاستور ايران و مركز بيوتكنولوژي كوبا به امضاء رسيد. براساس قرارداد ديگري كه درسال 1376 به امضاء رسيد كوبا دانش فني ساخت 3 داروي ديگر را نيز در اختيار ايران قرار داد. 

وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی ج.ا.ایران و وزارت تجارت و سرمایه گذاری خارجی کوبا ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی دو طرف را بر عهده دارند که هر سال به میزبانی یکی از طرفین تشکیل جلسه می دهد. نشستهای چهاردهم و پانزدهم  و شانزدهم طی سالهای 1390 و  1391 و 1395 در هاوانا برگزار گردید .

مهمترین موافقتنامه های دوطرف در سالهای اخیر شامل موارد زیر است:

·      یادداشت تفاهم همکاری های رسانه ای 

·      توافقنامه همکاری بیمه ای  

·      یادداشت تفاهم همکاری در تأسیسات آبی 

·      يادداشت تفاهم همكاريهاي بهداشتي

·      یادداشت تفاهم کمک توسعه ای  

 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر