معرفی سفیر
بخش سياسي

محافل روشنفکری ایران از همان اوایل قیام فیدل کاسترو عليه حکومت ژنرال باتيستا، اندیشه های انقلابی و تحولات سیاسی کوبا را دنبال می کردند و با تحولات این کشور و جریان های انقلابی در آن آشنا بودند.

اگرچه روابط رسمی سیاسی میان تهران و هاوانا پیش از انقلاب برقرار شد اما این روابط طی مقطعی در پایان حکومت پهلوی در ایران به حالت تعلیق درآمد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران و حمايت كوبا از آرمان ها و مواضع انقلابی ملت ایران، روابط سياسي بين دو كشور مجددأ در سال 1358 برقرار گرديد. تهران نیز سفارت خود را در هاوانا در مهرماه 1361 افتتاح کرد که به تقویت هرچه بیشتر روابط منجر شد.

طی سالهای پس از انقلاب اسلامی و به ویژه دوران جنگ تحمیلی، سفرهای متعددی توسط مقام های مختلف دو کشور به پایتخت های یکدیگر انجام گرفت. برای نخستین بار جناب آقای "خاتمی"، رئیس جمهور وقت ایران در شهریور 1379 برای شرکت در چهاردهمين اجلاس سران غيرمتعهدها به هاوانا سفر کرد که با سفر "فیدل کاسترو" در اردیبهشت 1380 به تهران پاسخ داده شد.

دوران دولت دکتر "احمدی نژاد"   ایشان دو بار در سال های 1386 برای شرکت در نشست سران "نم" و در دی 1390 در چارچوب سفر منطقه ای به هاوانا سفر کرد.جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهور کشورمان

نیز در سال 1395 از کوبا بازدید بعمل آورد.علاوه بر آن طی بیش از سه دهه گذشته از روابط گرم و دوستانه میان ج.ا.ایران و کوبا، هیات های زیاد دیگری در سطوح مختلف دولتی و پارلمانی میان دو طرف مبادله شدند.

بازدیدها و رایزنی های متعدد دیگری نیز در سطح وزرای خارجه و دیگر نمایندگان دو طرف در جریان است که از جمله می توان به دیدارهای معاونین وزرای خارجه (هر 6 ماه یکبار) اشاره کرد. آخرین بار در این چارچوب آقای "روهلیو سی یرا" معاون وزیر خارجه کوبا در اردیبهشت 1392 به تهران آمد که با  سفر دکتر "تخت روانچی" معاون اروپا و آمریکا وزارت خارجه کشورمان در دی ماه 1392به هاوانا پاسخ داده شد. همچنین جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در شهریور 1395 به کوبا سفر و با مقامات این کشور دیدار نمود.

انتخاب جناب آقای دکتر "روحانی" به ریاست جمهوری اسلامی ایران در خردادماه 1392 و تاکید ایشان بر حفظ و ارتقاء روابط با شرکای سنتی از جمله کوبا، به ویژه در حوزه های اقتصادی و فن آوری، زمینه مناسبی برای تداوم رایزنی ها و ارتقاء سطح مناسبات سیاسی و اقتصادی میان دو کشور فراهم آورده است.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر