معرفی سفیر
اخبار > برگزاری مراسم روز قدس در کوبا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز قدس در کوبا

در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، همراه با سایر ملت های مسلمان و آزادی خواه جهان، مراسم روز قدس و اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین، در هاوانا پایتخت کوبا برگزار شد.در این مراسم که توسط سفارت کشورمان در هاوانا و با همکاری موسسه کوبایی دوستی با ملل دنیا (ایکاپ) سازماندهی شده بود، تنی چند از مقامات کوبایی از جمله وزارت امور خارجه، حزب کمونیست کوبا، پارلمان کوبا، انجمن دوستی کوبا و اعراب، سفرا و دیپلمات های مقیم این کشور، اصحاب رسانه، نمایندگان تشکلهای فلسطینی و جمعی از دانشجویان فلسطینی در کوبا، شیعیان و نمایندگان جوامع اسلامی کوبا و همینطور اعضای سفارت و خانواده های ایرانی و دیگر کوبایی های حامی فلسطین حضور یافتند.

در ابتدای مراسم و پس از تلاوت قرآن کریم، نماهنگی مشتمل بر سرود و تصاویری از غزه و فلسطین، با زیرنویس اسپانیایی پخش شد که رنج و مظلومیت ملت مسلمان فلسطین و تجاوزگری صهیونیست ها را به تصویر کشید. در ادامه خوزه پریتو معاون موسسه کوبایی دوستی با ملل، کامبیز شیخ حسنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا، موسی سلیمان نماینده جبهه مردمی برای آزادی فلسطین و نماینده رییس جماعت اسلامی کوبا در حمایت از حقوق حقه مردم مظلوم فلسطین به ایراد سخنرانی پرداختند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران  در سخنان خود، رنج ملت فلسطین را زخمی 70 ساله توصیف و با محکوم نمودن جنایات رژیم صهیونیستی از جمله در جریان راهپیمایی بازگشت طی دو ماه اخیر که منجر به شهادت بیش از 100 نفر و مجروح گردیدن هزاران نفر فلسطینی مظلوم و بی دفاع گشته، تاکید نمود که این درد و رنج  جز با پایان اشغالگری، التیام نمی یابد. وی با اشاره  انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس که غیرقانونی، مغایر قطعنامه های سازمان ملل و حقوق بین الملل می باشد، این اقدام را تشدید کننده وضعیت فلسطین عنوان داشت که دل هر آزاده ای را دو چندان به درد آورده است.

وی در ادامه اظهار  داشت: اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، بعنوان روز قدس در 39 سال پیش، ابتکار ارزشمند امام خمینی (ره)، معمار انقلاب اسلامی بود تا فریاد مظلومیت ملت مبارز فلسطین را به گوش جهانیان برسانیم. در نتیجه بصیرت ایشان، امروزه این مناسبت جهانی شده و طرفداران صلح و مدافعان انسانیت در کشورهای مختلف گرد هم می آیند تا با صدایی بلندتر، آزادی فلسطین و بازگشت فلسطینیان به میهنشان را مطالبه نمایند

سخنران کشورمان  با یادآوری تعبیر فیدل کاسترو رهبر فقید کوبا از جنایات رژیم صیونیستی در حق مردم فلسطین، با عنوان "هلوکاست واقعی"، این رژیم را با داشتن صده کلاهک هسته ای، بعنوان بزرگترین تهدید صلح و امنیت جهانی قلمداد نمود. در پایان سفیر جمهور اسلامی ایران ضمن تقبیح حمایت های کشورهای غربی از رژیم صیونیستی، سکوت مجامع بین المللی و همراهی رسانه های امپریالیستی، که موجب جری تر شدن این رژیم کودک کش در ارتکاب جنایات بیشتر در حق مردم فلسطین گردیده، مقاومت را تنها راه مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی و پیروزی نهایی ملت مقاوم فلسطین عنوان نمود و اضافه داشت که  ایمان داریم که با ادامه این مبارزه شرافتمندانه، نهایتا جشن پیروزی و استقلال کامل فلسطین به پایتختی قدس شریف را در همه جای جهان برپا خواهیم کرد.


١٩:٢٦ - 1397/03/18    /    شماره : ٥١٩٧٩٠    /    تعداد نمایش : ١٢٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر