معرفی سفیر
اخبار > بزرگداشت آیین نوروز در موسسه کوبایی دوستی با ملل


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت آیین نوروز در موسسه کوبایی دوستی با ملل

مراسم بزرگداشت آیین نوروز به همت نمایندگی کشورمان در کوبا و همکاری موسسه کوبایی دوستی با ملل (ایکاپ)در هاوانا، عصر دو شنبه  ششم فروردین ماه 1397 در محل موسسه کوبایی دوستی با ملل با حضو فرناندو گونزالس یورت رییس موسسه مذکور بهمراه مدیران ارشد حزب کمونیست کوبا ، وزارتخانه های خارجه، فرهنگ،جمعی از سفرای آسیایی، اروپایی و آفریقایی ، مقامات دستگاههای مختلف کوبایی، نمایندگان جامعه مسلمانان کوبا ، ایرانیان مقیم و   تعدادی از دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی برگزار شد.

  ابتدا خانم لیا مارتینز رییس اداره آسیای موسسه کوبایی دوستی با ملل   ضمن خوش آمد گویی به حضار، نوروز را عید باستانی ایران زمین معرفی نمود که در چندین کشور در حال حاضر آنرا جشن می گیرند.

 در این مراسم  سفیر  جمهوری اسلامی ایران در کوبا نیز به ایراد سخنرانی پرداخت  و در سخنان خود ضمن تبریک نوروز و خیر مقدم  به حضار، با اشاره به سابقه تاریخی این مناسبت که ریشه در فرهنگ سرزمین کهن پارس داشته و در طول اعصار متمادی از سوی ملل و اقوام مختلف حفظ و گرامی داشته شده است، بر اهمیت آن به عنوان نماد حیات، زیبائی، وحدت، صلح و دوستی میان ملتها تاکید کرد.

نماینده کشورمان ضمن اشاره به نوروز بعنوان  نویدبخش طراوت و سرسبزی، اظهار داشت که نوروز عیدی باستانی است که در آن   اول بهار و بیدارشدن دوباره طبیعت را جشن می گیرند و در ادامه نوروز را نشانه ای از ترویج صلح و همبستگی بین نسلها و پیام آور دوستی در میان ملتها و جوامع مختلف در عین تنوع فرهنگی دانست.

وی همچنین با اشاره به ثبت نوروز بعنوان میراث ناملموس بشری از سوی یونسکو در سال 2009 و همچنین اعلام روز 21 مارس بعنوان روز جهانی نوروز از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه این نهاد در سال 2010  ابراز امیدواری کرد که ملتهای مختلف با تاسی از روح نوروز در جهت برقراری صلح حقیقی در جهان تلاش نمایند.   

 در این بزرگداشت سفره هفت سین ، صنایع دستی و انواع شیرینی جات ایرانی زینت بخش مراسم بود و نماهنگی  از سنت‌های رایج نوروز در کشورمان نیز به زبان اسپانیولی پخش گردید . همچنین در پایان مراسم با  انواع شیرینی و تنقلات رایج نوروزی همراه با غذاهای ایرانی از حضار پذیرایی گردید. 


٠٠:٥٣ - 1397/01/06    /    شماره : ٥١٧١٩٠    /    تعداد نمایش : ١٠٦خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر